سریلانکا
کشور سریلانکا

سریلانکا طی سال های اخیر توانسته است نام خود را در کنار کشور های معروف توریستی جهان به ثبت برساند. این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت زیبا، پارک‌ های طبیعی، مناظر باستانی و فرهنگی با تمدن 3 هزار ساله همواره توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

صنعت گردشگری یکی از منابع ارزی سریلانکا محسوب می‌شود و پس از نیروی کار، منسوجات و چای مقام چهارم را داراست.

به عبارتی دیگر صنعت گردشگری، 20 درصد تولید ناخالص ملی در سریلانکا را تشکیل می ‌دهد. آمارهای موجود، نشان می ‌دهد که ورود نزدیک به 600 هزار گردشگر در سال به سریلانکا، نزدیک به 600 میلیون دلار برای این کشور در آمد در پی داشته است. در چهارم فوریه 1948 میلادی این کشور پس از چندین سال سلطه استعمارگران هلندی، پرتغالی و انگلیسی به استقلال دست یافت.

موقعیت و جمعیت سریلانکا

جمعیت آن 19.668.000 نفر و مساحت سریلانکا 65.610 کیلومتر مربع می باشد ، پایتخت این کشور شهر کلمبو که دارای 642 هزار نفر جمعیت می‌باشد و از شهرهای مهم سریلانکا می‌توان موراتوا ، دهیوالا مانت لاوینیا ، نگومبو و سری جایوردنه پورا کوته را نام برد .

این کشور از نظر زمین‌ شناسی بر روی صفحه تکتونیک هند قرار دارد ، سری‌لانکا به‌ وسیله خلیج منار و تنگه پالک از شبه ‌جزیره هند جدا شده ‌است و در اقیانوس هند در جنوب غرب بین خلیج بنگال واقع شده است و در افسانه های هندی گفته می‌شود که یک پل که امروزه به آن پل آدم گفته می‌ شود.

بین کشور هند و سریلانکا وجود داشته است ، امروزه زنجیره‌ ای از صخره‌های آهکی زیر یا روی سطح آب در مسیری بین دو کشور قابل دیدن است که گفته می‌شود تا سال 1480 امکان عبور به صورت پیاده از آن وجود داشت تا این‌ که بر اثر توفان‌ های سنگین دریایی اکنون امکان عبور از آن وجود ندارد.

زبان و مذهب سریلانکا

زبان‌های رسمی آن سینهالی و تامیل است، جمعیت این کشور 20 میلیون و دویست هزار نفر است. 75 درصد از مردم این کشور از قوم سینهالی هستند.

که قومی است آریایی که از شمال هند به سری‌لانکا نقل مکان کرده است. 11 درصد از مردم سریلانکا نیز از تبار تامیل هستند که قومی است دراویدی 70 درصد از مردم سریلانکا بودایی، 13 درصد هندو و 10 درصد مسلمان هستند.

جشنواره سالانه موسوم به ” روز بودا ” برای بوداییان سری‌لانکا مناسبتی ویژه است و همچنین در سریلانکا جمعیت کوچکی از زرتشتیان نیز سکونت دارند که از پارسیان هند هستند که در زمان حکم ‌رانی بریتانیا بر منطقه، به سیلان آمدند و شمار پارسیان سریلانکا اما در سال‌های اخیر به‌ مرور رو به کاهش گذاشته‌ است.

قانون اساسی کشور سریلانکاپ

طبق قانون اساسی سریلانکا دولت در واقع تلفیقی از سیستم ریاست جمهوری و پارلمانی است و رییس جمهوری به عنوان مقام اول کشور محسوب می‌شود.

وی ضمن آنکه فرماندهی ارشد نیرو های مسلح را بر عهده دارد، رییس دولت نیز محسوب می‌ شود. انتخاب رییس جمهوری با آرای مردم و برای یک دوره شش ساله است.

رییس جمهوری همچنین مسئولیت انتصاب ریاست کابینه وزیران را که متشکل از اعضای پارلمان است، بر عهده دارد. نخست وزیر معاون رییس جمهوری محسوب می‌ شود و رهبری حزب حاکم را در مجلس در اختیار دارد.

مجلس سریلانکا 225 نماینده ‪دارد و دوره نمایندگی شش سال است.

رییس جمهوری از قدرت عزل و نصب نمایندگان مجلس پارلمان برخوردار است. “راتناسیری میکرمانایاکه” نیز هم اکنون مقام نخست وزیری سریلانکا را بر عهده دارد. “اصل بیطرفی” همواره در سیاست خارجی سریلانکا مورد توجه قرار گرفته است و هم اکنون اصل عدم تعهد پایه اصلی سیاست خارجی این کشور را تشکیل می‌ دهد.

پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری‌اش شهر کلمبو است.

یکی از معروف ترین فستیوال هایی که به صورت سالیانه در سریلانکا برگزار می گردد اسالا پراهرا است که هر سال به مدت 10 روز و در ماه های جولای و آگوست برگزار می گردد.

سریلانکا جزیره ای برای تمام فصول

گوناگونی آب وهوایی در سریلانکا این کشور را به”جزیره‌ای برای تمام فصول” تبدیل کرده است.

نزدیکی سریـلانکا به خط استوا سبب شده است که فصول مختلف به معنی واقعی در این کشور مشاهده‌ نشود و درجه حرارت در تمام مدت سال در این کشور تقریبا بین 28 تا 32 ‪درجه سانتیگراد باشد

نواحی جنوب و جنوب غربی سریـلانکا دارای آب وهوای گرم و مرطوب و مناطق شمالی و شرقی این جزیره گرم و خشک است. آب وهوای نواحی مرکزی سریـلانکا که کوهستانی است معتدل می ‌باشد.

سریلانکا همچنین در معرض وزش دو نوع باد موسمی قرار دارد که نتیجه وزش چنین باد هایی اعتدال هوا و ریزش باران است.

کشور سریلانکا کشوری با اسم های متفاوت

واژه سریلانکا در زبان سانسکریت به معنای “جزیره باشکوه” است.

در ادبیات برهمنی نام این کشور به نام “لانکا”و در یونان و رم باستان به نام “تاپ روبان”و تاجران و دریانوردان نیز این کشور را “سیلان” و اعراب این جزیره را سراندیب یا “سراندیبیتی” می ‌نامیدند. پرتغالی‌ ها نیز برای این کشور نام زیلان را انتخاب کردند.‪

سرانجام این کشور در سال 1972 میلادی به سریلانکا تغییر نام یافت.

 

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته: