کیش

کیش

کیش جزیره زیبای ایران در خلیج فارس است که در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای تبدیل آن به قطب گردشگری انجام شده است.

معرفی جزیره کیش

جزیره کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است که از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به کشور امارات متحده عربی و از غرب به کشورهای بحرین و عربستان محدود می‌شود.

طبق سرشماری سال 1395 جمعیتی بالغ بر 39,853  نفر در این جزیره ساکن هستند که به این شهروندان، کیش‌وند می‌گویند.

بر اساس کتب تاریخی، جزیره کیش از دوران هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، بخشی از ایران بوده است. اما در زمان گسترش اسلام توسط خلفای اموی تصرف می‌شود.

تا اینکه در سال 249 هجری قمری، یکی از اهالی ری بر خلیفه خروج می‌کند و تمامی جزایر خلیج فارس از جمله کیش را به ایران برمی‌گرداند.

طبق شواهد و قراین، این جزیره مرجانی در عصر غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان و مغول، به‌عنوان مركز بازرگانی خلیج فارس پررونق بوده است. در سال 1349 کیش به‌عنوان یک منطقه توریستی بین‌المللی انتخاب شد و در سال 1361 اولین منطقه آزاد اقتصادی ایران لقب گرفت.

یکی از مواردی که درباره وجه تسمیه کیش گفته‌اند، این است که در لهجه مردم بومی، «کیش» به کانال عمیقی می‌گویند که محل خروج آب از قنات باشد، به‌خصوص که این منطقه تنها جزیره خلیج فارس با قنات آب شیرین است. در جایی دیگر نیز «قیس» یا «کیس» را نام قدیم جزیره کیش دانسته‌اند.

موقعیت کیش

جزیره بیضی شکل کیش با وسعت 90 کیلومتر مربع یکی از جزیره های زیبای جنوبی خلیج فارس در استان هرمزگان است که جمعیتی 25 هزار نفره دارد و سالانه میزبان حدود 2 میلیون گردشگر است .

کیش جزیره ای مسطح است که بلندترین نقطه آن از سطح دریا که در بخش شرقی واقع است ،37 متر ارتفاع دارد .

آب و هوای کیش

هوای کیش گرم و مرطوب است و متوسط دمای سالانه آن به 26.6 درجه سانتیگراد می‌رسد.

 آب و هوای این جزیره تحت تاثیر توده‌های هوای شمال غربی و جنوب قرار دارد و میزان بارش باران در این جزیره کم است.

 در ماه‌های زمستان باران بیشتر به صورت رگباری می‌بارد. رطوبت در تابستان زیاد است و حتی به صد درصد نیز می‌رسد.

پوشش گیاهی

باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و درختان غیر بومی مانند کهورپاکستانی، اکالیپتوس،  ابریشم از پوشش‌ گیاهی جزیره کیش هستند.

تاکستان‌های معروفی در این جزیره وجود دارد. همچنین درخت کمیاب لور از زمان حضور پرتغالی‌ها در کیش، در این جزیره پرورش داده می‌شود.

کیش از نظر پوشش گیاهی در منطقه نیمه حاره‌ای جنوب ایران قرار گرفته است. گیاهان این منطقه در برابر خشکی مقاوم هستند که این امر باعث سازگاری بیشتر گیاهان در منطقه شده ‌است.

فرهنگ مردم کیش

کیش امروزه محل زندگی تمامی اقوام ایرانی است. کیش را با توجه به تنوع قومی و فرهنگی می‌توان ایران کوچک دانست به طوری که هر قوم با آداب و فرهنگ خود در کنار سایر اقوام ایرانی با صلح و دوستی در حال زندگی است.

پوشاک محلی مردان بومی عرب دشداشه همراه با عرقچین است و مهم‌ترین جشن‌های مردم کیش، نوروز باستانی ایرانیان و عید قربان و عید فطر می‌باشند.

ساز اصلی محلی نوعی طبل است. شغل سنتی بومیان، ماهی‌گیری، دام داری، دریانوردی و بازرگانی است. مردم کیش در گذشته به صید مروارید نیز می‌پرداخته‌اند.

غذاهای محلی کیش شامل انواع  قلیه ،مضروبه، هریسه و مچبوس است که اغلب با ماهی تهیه می‌شوند بومیان جزیره از نژادهای دراویدی، نوردیک، سامی و سیاه‌پوست بوده و به زبانهای فارسی و عربی صحبت می‌کنند .

دانستنی های جالب در مورد کیش:
  • جزیره کیش و دبی پیمان خواهرخواندگی با هم بستند.
  • کیش در گذشته تنها جزیره در خلیج فارس بوده که دارای قنات آب شیرین بوده، از این رو، جزیره کیش نقش مهمی را برای اهالی جنوبی کشورمان ایفا کرده و قطب بازرگانی مهم کشور بوده است.
  • در جزیره کیش هیچ رودخانه دائمی وجود ندارد و آب شیرین جزیره تنها از طریق منابع آب شیرین زیرزمینی تامین می شود.
  • اکسیژن موجود در هوای جزیره کیش را در هیچ یک از جزیره های کشورمان و یا کشور های همسایه نمی توان دید. درصد اکسیژن موجود در هوای کیش بالاست و این درصد از اکسیژن را تنها در 4 نقطه دنیا می توان یافت.
  • در زمان های نه چندان دور، 40 سال پیش، شغل اصلی بومیان جزیره کیش صید مروارید بوده و این تجارت در کیش به دلیل وجود صدف های متنوع بسیار رونق داشته. در واقع کیش كانون صيد و تجارت مرواريد در منطقه بوده است.
  • جزیره کیش جزیره ای بیضی شکل است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد.
  • شغل اهالی بومی جزیره کیش عموما كشاورزی، پرورش نخل خرما، صادرات پياز و تنباكو است.
مراسم زار

یکی از آداب و رسوم عجیب مردم‌کیش مراسم زار است.

 این مراسم برای کسی برگزار می شود که باد زار در او رسوخ کرده باشد و هیچ دکتری نتواند این فرد را درمان کند. در این صورت فرد را پیش ماما زار یا بابا زار میبرند. مامازار یا بابازار به مدت یک هفته بیمار را قرنطینه می کنند و او را با مواد مختلف غسل می دهند. بعد از یک هفته طی یک مراسم عجیب که زار نامیده می شود و با حضور بهبودیافتگان و گروه موسیقی برگزار می شود. بابازار یا مامازار با اعمالی شروع به بیرون کردن ارواح خبیثه از تن بیمار میکند. این مراسم جزو عجیب ترین آداب و رسوم مردم کیش است.

هرس کردن درختان لور

یکی از اعتقادات جالب مردم بومی کیش راجع به هرس کردن درختان لور می باشند. آنها معتقدند هرس کردن درختان لور با اره باعث می شود درد زیادی به درخت وارد شود و پس از مدتی خشک شود. جالب است بدانید که کارشناسان هم تایید کرده­ اند که اگر این درختان به وسیله اره هرس شوند زرد شده و آسیب می بینند.

جاهای دیدنی و تفریحی کیش

جزیره کیش دارای جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های تاریخی متعددی است.

پارک دلفین‌ها

پارک دلفین کیش یک پارک تفریحی عظیم به مساحت 100 هکتار است که در قسمت جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد.

این مجموعه میزبان بیش از 20 نوع پستاندار دریایی است. منطقه‌ای عظیم پر از انواع پرندگان که آزادانه در حال پرواز یا گردش هستند. پرندگانی مانند عقاب، پلیکان، فلامینگو، طاووس، توکان و شترمرغ. اگر به دنبال انجام کاری هیجان‌انگیز هستید، می‌توانید با شاهین آموزش دیده که روی شانه‌‌تان عکس بگیرید.

بخش دوم به خزندگان، مانند تمساح‌ها، مارها و مارمولک‌ها اختصاص دارد که پس از غذا خوردن، بدون حرکت دراز می‌کشند، بنابراین می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

مرکز غواصی کیش و تفریحات آبی

غواصی در اعماق خلیج فارس باید لذت‌بخش باشد. ابتدا یک آموزش کوتاه سریع خواهید دید و سپس تجهیزات لازم به شما داده می‌شود. وقتی همه آماده شدند شما را با قایق‌های موتوری به محل غواصی می‌برند. با حرفه‌ای‌های اطراف خود، به درون آب شیرجه خواهید زد. دوربین‌های خاصی برای عکس‌برداری در زیر آب برای شما آماده شده است. با تماشای ماهی‌ها و مرجان‌های رنگارنگ اطراف خود، نمی‌خواهید از آب خارج شوید.

یکی از تفریحات دلپذیر برای گردشگران، به ویژه نوجوانان، غواصی در آسمان یا پاراسل است. وقتی سوار چتر نجات پاراسل می‌شوید، یک قایق به سرعت شما را بر فراز آسمان بلند می‌کند.

جت اسکی یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات کیش است. هیجان سرعت در آب‌های زیبای خلیج فارس با جت اسکی، لحظاتی به یاد ماندنی را برای گردشگران فراهم می‌کند. با بازدید از یکی از کلوپ‌های غواصی و دریایی کیش، می‌توانید از جت اسکی استفاده کنید و ساعات شاد و لذت بخشی را بر روی آب تجربه کنید.

کشتی یونانی

کشتی کوالا اف، یک کشتی یونانی که از سال 1345 در قسمت غربی جزیره کیش قرار دارد.

این کشتی باری هنگامی که قصد داشت از ایران به یونان بازگردد در این جزیره به گل نشست. خدمه آن پس از ترک کشتی آن را آتش زدند. این کشتی بزرگ قدیمی در بستر کم عمق نزدیک به ساحل قرار گرفته و حامل رمز و راز و تاریخ است و اکنون نمادی از جزیره کیش به حساب می‌آید. نیازی به گفتن نیست که این مکان فوتوژنیک‌ترین نقطه‌ای است که می‌توان از غروب خورشید همراه با کشتی عکس گرفت.

در گذشته با برنامه‌های غواصی و قایق سواری، بازدید از داخل کشتی یونانی امکان‌پذیر بود. اما در حال حاضر به دلیل فرسایش کشتی به واسطه دریا، این برنامه لغو شده است و فقط می‌توان کشتی را از ساحل تماشا کرد.

سواحل کیش

سواحل مرجانی کیـش در زیر نور خورشید می‌درخشند. در حالی که سواحل شنی بسیاری از مناطق تفریحی در سراسر جهان، چنین منظره‌ای را ندارند. آب دریا در نزدیکی ساحل کاملا شفاف است و می‌توان کف دریا را تا مسافت زیادی مشاهده کرد.

شفافیت آب به دلیل وجود مرجان‌های اطراف جزیره است که آب را تصفیه می‌کنند. کیش نسبت به دیگر جزیره‌های اطراف، یکی از طولانی‌ترین مناطق ساحلی را دارد. ساحل درختان نارگیل یکی از متفاوت‌ترین و جذاب‌ترین سواحل جزیره کیش است. این ساحل در شرق جزیره کیش قرار دارد و وسعتش به 20 هزار متر مربع نیز می‌رسد. در این ساحل، حدود 2500 تا 3000 درخت نارگیل وجود دارد. از این ساحل به دلیل آلاچیق‌ها و امکانات رفاهی که دارد، به عنوان پارک محلی هم استفاده می‌شود.

شهر باستانی حریره

حریره، شهری که در دوران باستان ایجاد شده است امروزه بازدیدکنندگان را شگفت‌زده می‌کند. این شهر در جایی قرار دارد که اکنون کیش نامیده می‌شود. شهری باستانی در ایران که در قرن هشتم ساخته شده است. این شهر به دلیل سبک معماری باستانی در جنوب غربی آسیا یافت می‌شود، یکی از مکان‌های جالب توجه برای بازدید به حساب می‌آید.

حریره یک حمام عمومی که برای ساکنان شهر ساخته شده، و یک مسجد جامع دارد که به عنوان تالار شهر هم استفاده می‌شد. همچنین یک خانه بزرگ که از کانال آب زیرزمینی از میان آن می‌گذرد هم یکی از جاذبه‌های این شهر است. با وجود اینکه این شهر ریشه‌ای باستانی دارد، اما بسیاری از ساختارها و ویژگی‌های آن بیانگر این است که مردم بسیار پیشرفته بوده‌اند و به فکر رفع نیازهای روزمره جامعه، مانند لوله‌کشی برآمده‌اند.

حریره در اصل برای دسترسی آسان به بندر تجاری، برای صادرات یکی از محصولات اصلی خود یعنی شهد خرما، در این مکان ساخته شده است.

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز کیـش از قنات‌های باستانی تقریبا 2000 ساله ایجاد شده است. تونل‌هایی که روزگاری برای انتقال آب استفاده می‌شدند و اکنون به عنوان یک مجموعه گردشگری فرهنگی برای بازدیدکنندگان شناخته می‌شود. کاریز کیش با معماری زیبا و مساحت گسترده‌ای به وسعت 10 هزار کیلومتر مربع، چیزهای زیادی برای ارائه دارد. در داخل، امکانات گردشگری بسیاری مانند مناطق مسکونی، فروشگاه‌های سوغاتی و مراکز تفریحی وجود دارد.

قایق‌سواری با قایق‌های کف شیشه‌ای

یکی از تجربه‌های منحصر به فرد و متفاوت در جزیره زیبای کـیش، قایق‌سواری با قایق‌های کف شیشه‌ای است. همانطور که از نام آن پیداست، کف این قایق‌ها از شیشه ساخته شده و دریا را به راحتی می‌توان در زیر پا مشاهده کرد. یعنی وقتی در این قایق‌ها هستید، می‌توانید اعماق دریا و موجودات آن را مشاهده کنید. تماشای آب زلال خلیج فارس و موجودات دریایی بی‌نظیر، خاطره‌ای به یاد ماندنی خواهد بود.

قلعه وحشت

قلعه وحشت کـیش برای طرفداران هیجان و وحشت، انتخاب مناسبی می‌تواند باشد. این قلعه اولین قلعه وحشت ایران است. یک کلبه چند صد متری در جزیره کیش که مکانی است برای علاقه‌مندان خاص خود، هیجان‌انگیز و جذاب. همچنین برای کودکان و نوجوانان کنجکاو و شجاع، تفریحی جالب است که حتی می‌توانید خانوادگی از آن لذت ببرید. البته بعضی اوقات ناخواسته باید فرار کنید!

 

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: