دبی

دبی ، بزرگ‌ترین شهر کشور امارات متحده عربی است.

شهر دبی یکی از شهرهای مهم تجاری در جهان نیز به شمار می رود.

دبی از مدرن‌ترین شهرهای توریستی دنیا به شمار می‌رود که باعث شده است گردشگران زیادی برای تماشای معماری شگفت‌انگیز و آسمان‌خراش‌های فوق‌العاده، صحرا و دریای آرام و سواحل زیبا، خود را از گوشه‌وکنار دنیا به این منطقه از خاورمیانه برسانند.

این شهر در خلیج فارس قرار دارد و از شمال شرقی به شارجه، از جنوب به ابوظبی و از جنوب‌شرق به سلطان‌نشین عمان متصل می‌شود.

در کمتر از 300 سال، دهکده ماهی‌گیری دبی به کلان‌شهری مدرن با آسمان‌خراش‌های زیاد تبدیل شد.

سرعت تغییر و تحول در دبی بی‌نظیر است، به‌طوری که در کمتر از نیم‌قرن منجر به‌شکل‌گیری کلان‌شهری پررونق و توسعه‌یافته در دل کویر شده است.

بسیاری از گردشگران از این تعداد آسمان‌خراش در کنار شن‌های سفید، مات و متحیر می‌شوند. هرچند که هنوز هم با تفریح‌هایی نظیر سافاری در صحرا یا قایق‌سواری می‌توان گوشه‌ای از گذشته‌های این شهر را تجربه کرد.

دبی و تاریخچه

شهر زیبای دبی در واقع دهکده ای کوچک و ضعیف در سال 1095 بعد از میلاد مسیح بود که تنها چند خانواده فقیر وجود داشتند که از طریق صید ماهی، معیشت خود را تامین می کرده اند.

این دهکده جنگ های داخلی بسیاری را به خود دید که سرنجام با ورود شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم، جنگ ها پایان گرفت و کم کم رنگ و رونق گرفت..

دبی، دهکده ای از توابع شیخ نشین ابوظبی بود که تا قبل 1833 بعد از میلاد شناخته نمی شد. ولی با ورود شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم همراه با 800 نفر از خویشان خود به این دهکده، شکل و شمایل آن تغییر یافت و به شهری نوپا در آمد.

شهر دبی پیشرفت خود را مدیون آل مکتوم است.

شیخ آل مکتوم با آگاهی از موقعیت خوب این شهر نوپا، یک بندر در قرن بیستم و در محله جِبِل عَلی تاسیس کرد. اکنون بندر جِبِل عَلی یکی از مهم ترین و بزرگ ترین بنادر خاورمیانه و هفتمین بندر وسیع جهان شناخته می شود.

آیا پایتخت دبی، ابوظبی است؟

شهر ابوظبی پایتخت کشور امارات متحده عربی است. با این که هر شهر این کشور، حکومتی مستقل دارند، اما ابوظبی پایتخت سیاسی امارات و دبی پایتخت تجاری امارات محسوب می شود. ولی رونق و پیشرفت چشمگیر شهر دبی سبب شده تا در اذهان مردم، پایتخت امارات جلوه کند.

زبان و مذهب مردم در دبی

زبان رسمی مردم دبی عربی است . اما به دلیل وجود توریست و مهاجرین زبان انگلیسی نیز بسیار رواج دارد و همچنین به خاطر مهاجرت زیاد به این شهر از کشورهای آسیایی ، زبانهای هندی، فارسی، بنگالی و چینی هم در میان مردمان مورد استفاده است .

دین رسمی کشور امارات متحده عربی اسلام است و همچنین اقلیت های هندو ، بهائی ، مسیحی و بودایی در این شهر زندگی می کنند .

آب و هوای شهر دبی 

شهر دبی در گرمترین ماه سال یعنی ماه آگوست، میانگین بیشترین دما در حدود 41 درجه سانتیگراد و کمترین درجه دما در شب ها 30 درجه سانتیگراد می باشد. اغلب روزها در طول سال آفتابی هستند. زمستان ها نیز گرم بوده و میانگین بیشترین دما در ماه ژانویه که سردترین ماه سال است، 24 درجه سانتیگراد و کمترین درجه دما

تحمل هوا در تابستان های دبی به علت رطوبت زیاد، برای بسیاری سخت است.

واحد پول در دبی

واحد پولی در امارات متحده عربی و بالطبع آن شهر مدرن دبی درهم می باشد که با علامت اختصاری  AED مشخص می شود.

سوغاتی دبی

دبی به پایتخت خرید خاورمیانه مشهور است و بیش از 70 مرکز خرید بزرگ دارد.  که عبارتند از بازار طلا، دبی مال، بازار مدینه جمیرا، مرکز خرید مرکاتو، مرکز خرید برجمان، مرکز خرید ابن بطوطه، گلوبال ویلیج و سیتی سنتر دیره.

سوغاتی‌های دبی شامل لباس، وسایل الکترونیکی، فرش، شال کشمیر و ابریشم، خرما و شیرینی‌های خرمایی، عطر، خنجرهای سنتی، شکلات، طلا، ادویه، انواع عروسک‌های سنتی، وسایل تزیینی، صنایع دستی و… می‌شود.

فرهنگ مردم کشور دبی

مهمان نوازی را قطعا می توان یکی از یکی از بهترین و مهم ترین انواع آداب و رسوم در بین اعراب معرفی کرد.

همچنین یکی از اصلی‌ترین پذیرایی ها برای سرحال و شاداب شدن مهمانان در این کشور تعارف کردن قهوه به مسافران است، که این امر از قدیمی‌ترین سنت ها در این دبی و سایر کشورهای عربی شناخته می شود.

در این مراسم یک سری موارد جالب هم وجود دارد مانند اینکه وقتی برای شما قهوه ریخته می شود تا زمانی که شما استکان خود را تکان نداده باشید، در حقیقت می گویید که شما باز هم مایل هستید که قهوه بنوشید. در صورتی ریختن قهوه متوقف می‌ شود که شما استکان خود را تکان دهید.

از جالب ترین موضوعات این است که اگر شما سه استکان قهوه بخورید با کسی که برای شما قهوه می ریزد خواهر یا برادر می‌ شوید، شما می توانید در سفر به این کشور این نوشیدنی را همراه با خرما تازه میل کنید.

زنان در دبی لباس هایی را انتخاب می کنند که کل بدن را می پوشاند، این لباس ها تنگ نیستند و زنان همراه با این لباس روسری هم سر می کنند. در بین زنان اعراب نقاب هایی وجود دارد که بعضی از زن ها از آن استفاده می‌کنند. یکی از این نقاب‌ ها، نقابی است که کل  صورت را می ‌پوشاند و دیگری نقابی  است که فقط چشم‌ها را می پوشاند‌. 

اما در پوشش مردان استفاده از لباس سفید به دلیل گرما و خشکی هوا، بسیار رایج است.

جاذبه های گردشگری دبی

خانه شیخ سعید آل مکتوم

شیخ سعید آل مکتوم از 1921 تا 1958 حاکم دبی و پدربزرگ حاکم فعلی بود، محل اقامت سابق وی به عنوان موزه ای که نمونه بارزی از معماری عرب است، بازسازی و مرمت شده است.

خانه اصلی در سال 1896 توسط پدر شیخ سعید ساخته شد. اما خانه فعلی در کنار محل اصلی بازسازی شد و می توان گفت که تمامی مشخصات این خانه از جمله درب های ساج تراشیده شده، صفحات مشبک چوبی و همینطور با تهویه مناسب دقیقا مشابه با مشخصات خانه اصلی است.

در داخل آن نمایشگاه های موزه بسیاری از عکس های شگفت انگیز قدیمی دبی از دوره بین 1948 و 1953 قرار دارد.

برج خلیفه

برج خلیفه مطمئنا مکانی برای بازدید در دبی است.

بلندترین آسمان خراشی که در سراسر جهان وجود دارد (828 متر) و بازدید از آن از سال 2010 برای عموم آزاد است و به سرعت به نماد این شهر تبدیل شده است.

هر روزه، هزاران بازدید کننده به این برج هجوم می آورند، یکی از سریع ترین آسانسورهای جهان، گردشگران برج خلیفه را به سرعت از طبقه 124 به طبقه 125 می رساند. از اینجا می توانید منظره ای فوق العاده از دبی را تماشا کنید. حتی می توانید به طبقه 148 بروید تا به بالاترین سکوی مشاهده جهان (555 متر ارتفاع) برسید.

 چشمه دبی

این چشمه (بزرگترین چشمه آب در جهان) یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری دبی است. نمایش فواره چندین بار در روز در دریاچه مصنوعی واقع در خروجی دبی مال، در کنار برج خلیفه برگزار می شود.
بهترین کار این است که شب هنگام روشن شدن برج، به آنجا بروید. تماشای باله جت های آب که با موسیقی می رقصند بسیار دیدنی است. این نمایش هر 30 دقیقه بین ساعت 18.00 تا 23.00 برگزار می شود.

هتل آتلانتیس / پارک آبی  Aquaventure

در سفر به دبی هرگز نمی توانید از کنار Atlantis The Palm به سادگی عبور کنید. 

معماری هتل آتلانتیس لوکس ترین شکل ممکن است و جزیره مصنوعی پالم جمیرا واقع شده است، نام این هتل از افسانه آتلانتیس الهام گرفته است.

حتی اگر در هتل Atlantis اقامت ندارید، می توانید به فروشگاه ها و رستوران های موجود در لابی دسترسی پیدا کرده و از جاذبه های دیدنی آن لذت ببرید.

قاب دبی

قاب دبی، یکی از جدیدترین جاذبه های گردشگری دبی است که در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه ها نیز شناخته می شود. می توانید با رفتن به بالای این قاب عکس عظیم 150 متری و از یک نمای پانوراما، شهر را در دو زاویه مختلف تماشا کنید، قدیمی ترین بخش دبی از یک طرف و مرکز شهر دبی (برج خلیفه) از طرف دیگر در این قاب قابل مشاهده است.

 

فیلتر دسته:

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: