فرانکفورت
فرانکفورت

فرانکفورت بزرگ‌ترین شهر ایالت هسن در آلمان است که جمعیتی برابر با 691/518 نفر دارد. فرانکفورت بعد از برلین، هامبورگ، مونیخ و کلن پنجمین شهر بزرگ آلمان است.

فرانکفورت، بزرگ‌ترین شهر ایالت هسن آلمان، امروز به یکی از ثروتمندترین مراکز هنری، ادبی و اقتصادی اروپا تبدیل شده است. این شهر مساحتی برابر با 248/31 کیلومترمربع دارد و ارتفاع آن از سطح دریا برابر با 112 متر است.

فرانکفورت قرارگاه بانک مرکزی اروپا و مهم‌ترین شهر اقتصادی قاره اروپا شناخته می‌شود. فرانکفورت تقریبا در مرکز قاره اروپا قرار دارد و همین مرکزیت باعث شده تا فرودگاه این شهر از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

نخستین اقوامی که در منطقه فرانکفورت سکنی گزیدند، قوم «فرانک‌ها» بودند که از نژاد قوم ژرمن به‌حساب می‌آمدند. کلمه «فورت» به معنای منطقه‌ای کم‌عمق است که انسان می‌تواند به‌راحتی از آن عبور کند.

فرانکفورت به دو بخش تقسیم می شود:

شهر قدیمی یا آلت اشتاد در حاشیه ای رودخانه و شهر جدید یا نیواشتاد که در شمال بخش قدیمی تر است. در بخش قدیمی شهر، اغلب تجار و صنعتگران ساکن شده اند که برخی از آنها آداب و سنن اجدادشان را حفظ کرده اند; ولی شهر جدید، ترکیبی از مراکز تجاری و ساختمان های عمومی و مسکونی است.

چهارمین مرکز بورس جهان است. این شهر به همراه لندن و پاریس، جزو سه شهر برتر از نظر استقرار شرکت های بین المللی در اروپا ست.

درباره فرانکفورتمی توان گفت در سال 2007 هفتمین شهر با امکانات جهانی و بالاترین کیفیت زندگی در سطح جهان بوده است. این شهر، غالبا به عنوان شهر بانک ها مشهور است و علاوه بر بانک های معروف ملی و بین المللی، بانک مرکزی اروپا که یکی از مهمترین بانک های مرکزی جهان است، در سال 1998 در این شهر تاسیس فرانکفورت، سومین شهر بزرگ نمایشگاهی جهان و برخی از نمایشگاه های بزرگ دنیا در زمینه هایی اتومبیل، کتاب، مهندسی کشاورزی و کالاهای مصرفی این شهر برگزار می شود.مجموعه ی بزرگ نمایشگاهی آر در مرکز شهر و نزدیک ایستگاه مرکزی قطار، واقع است.

فرانکفورت، دو دانشگاه و چند مدرسه ی عالی فن دارد. مشهورترین دانشگاه این شهر، دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته است. کتابخانه ی مؤسسه ی باستان شناسی آلمان نیز با بیش از 130 هزار کتاب، یکی از بزرگترین کتابخانه های باستان شناسی جهان است. این شهر، زادگاه گوته، دانشمند، شاعر و فیلسوف معروف آلمانی است.

در این مطلب به سراغ حقایق جالب درباره شهر زیبا و مدرن فرانکفورت رفته‌ایم؛ با ما همراه باشید:

1. فرانکفورت در لیست باکیفیت‌ترین شهرهای جهان برای زندگی، رتبه هفتم را به دست آورده است.

2. فرانکفورت یکی از مهم‌ترین شهرهای آلمان در زمینه اقتصاد است و بسیاری از کسب و کارها در این شهر شکل گرفته است.

3. یوهان فیلیپ رایس، فیزیک‌دان آلمانی، میکروفون و تلفن حقیقی را که امروز استفاده می‌شود، اختراع کرد. اولین جمله‌ای که رایس از طریق تلفن به فرانکفورت مخابره کرد، این جمله بود: «اسب‌ها سالاد خیار نمی‌خوردند!»

4. دلیل اینکه رایس این جمله بی‌مفهوم را برای گفتن انتخاب کرد، این است که تلفظ این عبارت در زبان آلمانی سخت است و او می‌خواست ثابت کند که کیفیت صدای منتقل‌شده در حد قابل قبولی است.

5. تلفن رایس هیچ‌گاه به مراحل تکمیلی نرسید و سرانجام گراهام بل تحقیقات او را تکمیل کرد.

6. امپراتوری روم مقدس از اخیر قرون‌وسطی تا اوایل دهه 1800، چیزی حدود ده قرن آلمان، اتریش، سوئیس و بلژیک را اشغال کرد. در سال 1356 فرانکفورت به مقری برای انتخاب امپراتوری‌ها انتخاب شد و از این تاریخ به بعد تمام امپراتورهای جدید در این شهر برگزیده می‌شدند.

7. چهارمین فرودگاه بزرگ اروپا و بزرگ‌ترین فرودگاه آلمان، در فرانکفورت قرار دارد.

8. فرودگاه فرانکفورت بیش از 75 هزار کارمند دارد و سالانه بیش از 60 میلیون مسافر از این فرودگاه سفر می‌کنند. در طول سال بیش از 460 هزار پرواز از فرودگاه فرانکفورت انجام شده و بیش از 2 میلیون تن بار هم جابه‌جا می‌شود.

9. فرانکفورت طبیعتی بسیار زیبا دارد و در دل این شهر جنگل عظیمی قرار گرفته است.«استادوالت» (Stadtwald) یا جنگل شهری، مساحتی برابر با 3866 هکتار دارد و به‌عنوان بزرگ‌ترین جنگل داخل شهر جهان شناخته می‌شود.

10. برج کومرتس بانک در سال 1997 تأسیس شد و امروز این بانک به‌عنوان دومین بانک بزرگ آلمان به شمار می‌رود.

11. فرانکفورت در طول جنگ جهانی دوم، آسیب‌های جدید دید و خانه اپرا قدیمی این شهر به‌صورت کلی ویران شد. همت ملی برای احیای این بنا باعث شد تا در سال 1980 خانه اپرای قدیمی فرانکفورت به‌صورت کامل بازسازی شود و امروزه هم به‌عنوان یک مرکز فرهنگی مهم شناخته می‌شود.

12. بر اساس برخی از اسناد و روایات، نام فرانکفورت از امپراتوری شارلمانی، با نام «فرانکوود» یا فورد فرانکس آمده است. این امپراتور در سال 794 زندگی می‌کرد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که قبل از این تاریخ هم مردمانی در این منطقه زندگی می‌کردند.

13. یکی از بلندترین آسمان‌خراش‌های آلمان، «برج کومرتس بانک» است که 258 متر است و کاربرد اداری تجاری دارد. ارتفاع این برج برابر با مجموع ارتفاع قد 52 زرافه است.

14. به دلیل وضعیت اقتصادی مناسب فرانکفورت، در سال‌های اخیر میزان مهاجرت به این شهر افزایش پیداکرده است. بر اساس آمار بیش از 28 درصد از ساکنین فرانکفورت را مهاجرین خارجی تشکیل می‌دهند.

15. در جنگ جهانی دوم، نیمی از کارکنان باغ‌وحش بزرگ فرانکفورت را سربازان تشکیل می‌دادند. در روزهای بمباران، سربازها و مسئول باغ‌وحش، «دکتر استین باکر» در باغ‌وحش از حیوانات مراقبت می‌کردند.

16. یوهان ولفگانگ گوته، یکی از بزرگان ادبیات جهان در فرانکفورت متولد شد و نیمی از عمرش را هم در این شهر گذراند. گوته بسیاری از آثار ارزشمندش، ازجمله «رنج‌های ورتر جوان» را در فرانکفورت نوشت.

17. آلمان، بزرگان زیادی در حوزه ادب و فلسفه را پرورش داده که ازجمله آن‌ها می‌توانیم به آرتور شوپنهاور فیلسوف بزرگ آلمانی اشاره کنیم.

18. فرانکفورت به شهر نمایشگاه‌ها مشهور است! سالانه بیش از ۳۰ نمایشگاه صنعتی در این شهر برگزار می‌شود. از دیگر نمایشگاه‌های دایر در شهر فرانکفورت می‌توانیم به نمایشگاه خودرو، کتاب و موسیقی اشاره کنیم که این رویدادها بازتابی جهانی دارد و سالانه میلیون‌ها توریست برای بازدید از آن‌ها به فرانکفورت سفر می‌کنند.

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: