در حاشیه غربی دشت لوت و شرق کوه های کرمان زیباترین کویر دنیا که کلوت های منحصر به فردی را در این منطقه میتوان دید .در این نقطه که گرم ترین نقطه دنیا از نظر کارشناسان شناخته شده است میزان باندگی به شدت کم است.

یکی از بزرگ‌ترین بخشهای کشور و باستانی‌ترین بخش استان کرمان بشمار میرود. در ۲۵ کیلومتری شرق شهداد، شهری قرار دارد که مناظر بدیع، حیرت آور و شگفت انگیزی از زاییده‌های طبیعت هستیم. این شهر، شهر کلوت‌ها میباشد. کلوت‌ها از لحاظ شکل ناهمواری و شرایط پیدایش در دنیا بی‌نظیرند و اسرار بی‌شماری درباره اصول و خواص پیدایش آن‌ها وجود دارد. از دور دست که به کلوت‌ها نگاه می‌کنیم، شهری بزرگ با آسمان خراشهای فراوان را تداعی می‌کند و همین امر باعث شده که تا برخی جهانگردان خارجی از آن به عنوان «شهر ارواح» یاد کنند. 

شهر افسانه‌ای کلوت‌ها ۱۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود ۲۰ هزار سال قبل،  به دلیل  فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است.

در محدوده‌ای ۳۰ هزار کیلومتری، در دل لوت، هیچ علامتی از حیات وجود ندارد.   این ادعا را جسد سالم گاوی  که در زمستان سال ۱۳۶۵ در کویر لوت تلف شده است ثابت میکند. پس از گذشت ۱۵ سال از آن زمان، جسد این گاو – در حالی که براثر نور شدید آفتاب خشک شده بود – بدون هیچ تغییری پیدا شده است.

تپه‌ جهنمی

بهترین فصل گردشگری در كویر، پائیز و اوایل بهار میباشد اما شنیدن نام گرمترین نقطه زمین هر گردشگری را به احتیاط وا می دارد. تپه‌ای از سنگهای آذرین بجا مانده از فعالیت آتش فشانی در دل كویر كرمان که بدون شك گرمترین نقطه زمین میباشد.

که در این منطقه جهنمی دمایی معادل 63 درجه سانتیگراد را در فصل تابستان رسما ثبت شده است و این درحالی است كه پیش از این گرمترین نقطه جهان در بیابان های لیبی با حرارات 57 درجه سانتیگراد ثبت شده بود به گفته مردمان محلی شهداد این دما در گندم بریان در اوج گرمای تابستان و در تیر ماه تا 70 درصد نیز افزایش می‌یابد بگونه‌ای كه با قرار دادن یك ظرف بر روی زمین به راحتی می‌تواند شاید گرم شدن آب درون ظرف در زمانی كوتاه بود.

و دیگر جاذبه این کویر از دیگر جاذبه های دیدنی کویر لوت در کرمان رود کال شور( کال شور در گویش محلی به آب اشباع شده از نمک اطلاق می‌گردد)  است که به دلیل اینکه درمنطقه کویری است به شدت اسیدی میباشد.به همین دلیل از اینکه به آب رود دست بزنید باید خودداری کنید. .  غلظت نمک رودشور به خصوص در سالهای کم آب، به قدری است که همواره بلورهای نمک به شکل تخته های شیشه ای در کناره رود شکل گرفته اند و در برخی مواقع حرکت آب در بین بلورهای نمک به سختی انجام می گیرد. مزه کردن آب این رود تا چند روز آثار شوری و تلخی را بر لب ها به جا می گذارد.

 این رودخانه در فصل زمستان و اوایل بهار آب دارد و در بقیه فصول خشک می‌شود، می‌گذرد . قسمت عمده این کویر پوشیده از باتلاقهای ایجاد شده توسط رود کال شور می‌باشد.

این کویر از جنوب به شهر ارواح یا شهر کلوت‌ها ( کلوت واژه ایست آمیخته از کویر + لوت و به خشتهای طبیعی ایجاد شده در اثر فرسایش آب و باد اطلاق می‌شود ) , از شمال به تپه‌های شتری از شرق به ریگزارها و شنزارهای کویر لوت و از غرب به دهنه غار و ارتفاعات باغ بالا محدود می‌شود .

راه‌های ورود به منطقه :تنها راه ورودی به این کویر مسیر آسفالته شهداد به شهر کلوتها می‌باشد . بعد از عبور از منطقه کلوتها وارد جاده خاکی نهبندان می‌شوید که این منطقه ریگ پنج انگشت نامیده می‌شود. 

 

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل: