کاخ نیاوران

کاخ نیاوران در مجموعه باغ نیاوران در قسمت گوشه شمال شرقی باغ با مساحتی نزدیک به 9000 متر مربع در دو طبقه اصلی و نيم طبقه ای در وسط طبقه بنا گردیده است و متعلق به دوران قاجار و پهلوی و با سبكی مدرن است . طرح چهار ضلعي کاخ و فضاسازي معماري داخلي آن الهام گرفته از معماري ايراني با بهره گيري از فناوري مدرن است .سقف كاخ نیاوران از جنس آلومينيوم و متحرك است و علاوه بر آثار قديمی، آثاری از هنرمندان معاصر ايران و جهان درآن نگهداری می شود. فضاهای کاخ نیاوران با نقاشی ها و فرش هایی گرانبها و هدایای متعددی از کشورهای مختلف پوشیده شده اند.ساختمان کاخ نیاوران به عنوان مکانی برای پذیرایی مهمانان خارجی در نظر گرفته شده بود اما محل سکونت پهلوی دوم و محمد رضا پهلوی و خانواده آن اختصاص پیداکرد .کاخ نیاوران شامل دو طبقه و یک نیم طبقه است .درطبقه همکف آن همه ی اتاق ها قرار دارد که از جمله میتوان به سالن انتظاراتاق غذا خوری سالن پذیرایی ،سینما اختصاصی ،تالار آبی اشاره کرد .

در طبقه اول کاخ نیاوران

در سرسرای اصلی طبقه اول کاخ نیاوران مجموعه ای از قالي های دستبافت ايرانی ديده مي شود كه ازمهم ترين آنها می توان به فرش مصور چهره پادشاهان و مشاهير ايران از دوره هخامنشی تا قاجار، بافت كرمان اشاره كرد.

 در نیم طبقه دوم

آثار ارزشمندی از جمله مجسمه بودا (حجاری متعلق به قرن سوم ميلادی)، صفحه هايی از زندگی بودا (كنده كاری روی سنگ، متعلق به سده سوم ميلادی) و آثار عاج هندی، ديده می شود

در نيم طبقة اين بنا اتاق کار، اتاق کنفرانس و دفتر منشي فرح ديبا ، اتاق خواب ليلا دختر شاه  و اتاق نديمه او قرار دارد.

5 موزه (کاخ اختصاصی نیاوران، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، کتابخانه اختصاصی) و فضاهای فرهنگی دیگر همانند تالار آبی، سینمای اختصاصی و گالری جهان نما و همچنین باغ نیاوران که از باغهای سه گانه ییلاقی و بزرگ شمال قدیم بوده است جاذبه هایی از تاریخ، فرهنگ و طبیعت را به تماشا گذاشته است.

آخرین بنایی که در کاخ نیاوران ساخته شده بنای مشهور به کوشک احمد شاهی است .