هفت تپه یک مجموعه باستانی که در جنوب شرقی شوش   قرار گرفته است  و دسترسی به آن آسان میباشد.

محوطه باستانی هفت تپه شامل بقایای یک شهر و اجتماع بزرگ مربوط به دوره ایلام میانه بوده است که از تپه های متعددی تشکیل شده است و حدود ۳۵۰۰ سال قدمت دارد.

در حفاری هایی که در این منطقه صورت گرفته است مقداری از  انواع سفالها کتبیه های سفالی و مجسمه های سفالین واشیا برنزی و بسیاری از و همچنین مقبره خانوادگی تپتی آهار( اهر) پادشاه مقتدر ایلام و ملکه او بود کشف شد با توجه به ترجمه سنگ نوشته ای که در این مجموعه بدست آمده این مقبره را به تپتی اهر و ملکه او نسبت می دهند . با پیدا شدن این مقبره یکی از قدیمترین طاق ضربی ( قوسی ) کشف شد . این محوطه مربوطه به دوره ایلام میانه ( قرن 15 پیش از میلاد ) بوده و از تپه های متعد دی را شامل میشود ( که گویا نام هفت تپه نیز به همین دلیل اقتباس شده است ) و بقایای یک اجتماع و شهر را در خود جای داده است

در مقبره هفت تپه سکوی بزرگی ایجاد شده که توسط دیوار چه های کوتاهی به سه بخش تقسیم شده است که در بخش میانی بدون اسکلت و در بخش جنوبی 2 یا 3 اسکلت بوده است . این مقبره دارای سالن های متعدد و ایوان و حیاط بوده که با مقبره مرتبط بوده است و در بخش غربی مقبره ئ تپتی اهر و در جوار این مقبره یک مقبره یا گور دسته جمعی دیده می شود که در آن 23 اسکلت وجود داشته که 14 اسکلت آن بطور منظم و 9 اسکلت دیگر بعلت عدم وجود فضای کافی و یا دیگر علل بطور نا منظم بر روی آنها انباشته شده بودنند .

مصالحی که در ساخت این مقبره ها بکار برده شده است خشت پخته ( آجر ) با ملات کج و طاق با قوس هلالی یا ضربی که جز اولین طاق ها و قوس های دنیای باستان است که متعلق به مقبره تپتی اهر می باشد .

مهم ترین و بارزترین  اشیا یافت شده از محوطه باستانی هفت تپه ( تیکنی )

پیکرها و مجسمه ها

پیکر هایی که در محوطه تاریخی هفت تپه یافت شده است شامل مجسمه گلی انسان و مجسمه گل پخته انسان که مجسمه نوازندگان و الهه باروری و مجسمه حیوانات می باشد . مجسمه هایی که انسان را در حال نواختن ساز هایی مانند تار و سه تار بوده که با این مجسمه قدمت موسیقی را در ایران نشان داده میشود وبویژه  قدمت این آلات موسیقی را نشان می دهد و نشان از این دارد که ایرانیان باستان از چه دورانی با موسیقی آشنا و آنرا می نواختند و همچنین مجسمه های فراوانی از حیوانات مختلف چون گاو کوهاندار- اسب و قوچ از جنس گل پخته یا سفال در حین کاوش پیدا شد .

اشیا سنگی

در محوطه تاریخی هفت تپه اشیا سنگی از جمله حلقه های سنگی و سر گرزهای سنگی و ظروف سنگی – تیغه های سنگی چخماقی پیدا  شد که بیشترین این اشیا سر گرزهای سنگی که به فراوانی در طول حفاری ها کشف شده است که  این سرگرزها در انجام مراسم مذهبی و تشریفات خاص کاربرد داشته اند وفقط  به معنای زاغه مهمات نبوده بلکه احتمال نزدیکی این محل به چغازنبیل می تواند یکی از دلیل یافت این سر گرزه ها در این منطقه باشد .

اشیا فلزی

در قسمت شرقی مقبره ها  کوره ساخت اشیا مفرغی قرار گرفته است که نمونه هایی از اشیا فلزی  در کنار این کوره یافت شده است این اشیا مجموعه ای از اسکنه ها ومغارهای مفرغی –شمش های مفرغی– درفش ها و سوزن های مفرغی- دکمه ها قلاب میخ و اره مفرغی و اره مسی و خنجرو تیرهای مفرغی و تبر مفرغی نیز دیده می شوند

اشیا تزئینی

اشیای تزیینی که در حفر و تحقیق این بنا یافت شد است مواردی همچون دکمه ها و گردنبندها و پروانه تزیینی که با طلاو عقیق تزیین شده است که این آثار با ظرافت و دقت زیادی ساخته شده اند و یم مووضوع جالب اینکه حداقل 2 ماسک صورت در این محوطه کشف شده است که در نوبه خود بسیار نادر است

 شهر شوش   و آثار تمدن ایلام در هفت تپه (شهر تیکنی ) در سال 640 پیش از میلاد یر اثر تهاجم آشوریان به فرماندهی آشور بانیپال ویران گشت و حاکمیت ایلامیان پس از هزاران سال منقرض گردید.