شهر باستانی شوش مرکز تمدن عیلام بوده است که در صد و پنجاه کیلومتری شرق رود دجله در استان خوزستان قرار گرفته است.
شوش یکی از قدیمیترین سکونتگاههای شناخته شده ی منطقه‌ می باشد، احتمالاً به سال ۴۰۰۰ پیش از میلاد پایه گذاری شده است، با وجود اینکه نخستین آثار یک دهکده ی مسکونی در آن مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد هستند.
شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده است، که هریک به سهم خود در دیگری تأثیر داشته‌است، یکی تمدنمیانرودان ودیگری تمدن عیلام. قرار گرفتن این منطقه در شمال خلیج فارس و نیز همسایگی با میانرودان در پیدایش این وضع ویژه تأثیر بسیاری داشته‌است.

راه شاهی که در دوره هخامنشیان و به دستور داریوش بزرگ ساخته شد است، شهر شوش، پایتخت سیاسی دولت هخامنشیان را به پاسارگاد، تخت جمشید و دیگر شهرهای امپراتوری، از جمله شهر نامی سارد پایتخت کشور لیدی پیوند می‌داد.

نامهایی مانند سوس – شوشا- سوسه – سویس و سویز که در بعضی مناطق شمال آفریقا وجود دارد نیز مرتبط با نام شهر شوش است مهاجران ایرانی و عرب که از این منطقه به شمال آفریقا مهاجرت کرده‌اند این نامها را در دوره اسلامی رایج نموده‌اند شهر شوش در دوره قبل از اسلام شهرت بین‌المللی داشته و به همان اندازه شهرت داشته که بابل، کلده، لیدی، نیل و لیبیه و …

حرم دانیال نبی(ع) ، آرامگاه دعبل خزاعی شاعر اهل بیت (ع) ، آپادانا ،آکروپل ، شهر شاهی ، شهر پیشه وران ، محوطه باستانی و اثر جهانی چغازنبیل در هفت تپه از جمله جاذبه های گردشگری و مذهبی شهرستان شوش می باشد که همه ساله در ایام تعطیلات نوروز پذیرای صدها هزار مسافر از سراسر کشور می باشند.

حرم حضرت دانیال نبی (ع)

حضرت دانیال نبی (ع) حدود قرن هفت پیش از میلاد به همراه یهودیانی که توسط بابلی ها به اسارت گرفته شده بودند به بین النهرین و از آنجا به شوش مهاجرت کرد.

وی یکی از پیامبران صاحب کتاب بنی اسراییل میباشد، دیدار وی با نبوکد (بخت النصر) پادشاه بابل در روایات آمده است.

آرامگاه این پیامبر بزرگ الهی که در کنار رودخانه شاوور بنا شده پذیرای زائران از سراسر کشور و نیز خارج از کشور است.(و در ادامه…)

آپادانا

آپادانا به دستور داریوش پادشاه هخامنشی حدود سال‌های 515_521 پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاده شده است.

دیوارهای کاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است. (و در ادامه…)

قلعه آکروپل

در شوش قلعه ایی به نام آکروپل وجود دارد که به قلعه فرانسوی ها هم شهره است و در زبان یونانی به بلندترین منطقه شهر گفته میشود و نکته جالب اینکه این قلعه شباهت بسیار زیادی به زندان باستیل فرانسه دارد.(و در ادامه ….)

موزه شوش

موزه شوش در سال 1345 در جوار قلعه و محوطه باستانی شوش گشایش یافت. این موزه یکی از مهمترین موزه های اشیای ایران باستان است و آثار با ارزشی از دوره های مختلف تاریخی در آن نگهداری می شود.(و در ادامه …)

هفت تپه

محوطه باستانی هفت تپه حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش واقع شده و از تپه های متعددی تشکیل شده است. گستردگی این محوطه باستانی باعث جلب توجه کاوشگران شد و نخستین عملیات حفاری به سرپرستی دکتر عزت الله نگهبان در سال 1344 در این محل آغاز گردید که تا سال 1357 ادامه یافت. موزه هفت تپه و مرکز مرمت چغازنبیل در جوار محوطه باستانی هفت تپه احداث شده است.

آرامگاه ایلامی که دارای اولین طاق هلالی جهان است دارای قدمت حدود دو قرن قبل از احداث چغازنبیل است.(و در ادامه…)

چغازنبیل

چغازنبیل در واقع زیگوراتی است که در زمان اونتاش گال پادشاه ایلامی ساخته شده است. این بنا و آثاری که از درون آن بدست آمده از شگفت انگیزترین آثار تاریخی جهان هستند. بسیاری از آثار آن در موزه های معروف داخل و خارج از کشور نگهداری می شود.

این بنا حدود 30 کیلومتری شهر شوش واقع شده و برای دیدن آن می توان از مسیر جاده شوش – اهواز و یا هفت تپه اقدام کرد.

ابعاد این بنا 105 در 105 مترمربع و ارتفاع آن حدود 53 متر است.( و در ادامه …)