روستای وردیج

در غرب تهران دو روستای بسیار  زیبا  در محلی ارام و در دل کوستان البرزبنام های وردیج و واریش قراردارند ،ارتفاع روستای وردیج از سطح دریا 1850 متر و ارتفاع روستای واریش، 2250 متر میباشد.

برای رسیدن به روستاها از مسیری سرسبزکه از بالای محله  ورداورد و جاده امام زاده داوود باعید عبور کرد این روستاها در فصل بهار بخصوص در  اردیبهشت ماه بسیار زیبا و دیدینی  هستند زیرا با شکوفه های گیلاس والبالو سفید پوش میشوند  و همچنین باغستان‌های از درختان سیب، گیلاس، هلو، گلابی، گردو و انگور را میتوان مشاهده نمود. دو روستای وردیج و واریش در همسایگی هم هستند ، روستای وردیج بزرگترین روستای غرب تهران که حدود ۵۰۰ نفر جمعیت دارد و واریش به لحاظ موقعیتی کمی از وردیج بالا‌تر و البته سرسبز‌تر است.

جاذبه های روستای وردیج :

 از جمله جاهای دیدنی این روستا راهی پلکانی به نام «قله لیچه» است برای رفتن بر فراز قلل «پهنه حصار»  باید از این راه گذر کنیم و در کنار آن آرامگاه یکیاز  امامزاده ها  قرار گرفته است که به  «بی‌بی زرین قمر» مشهور است .

در روستای وردیج یکسری سنگ تراشه‌های طبیعی که به شکل آدمک‌های سنگی وجود دارند که عده ای درباره آن‌ها گفته اند اینجا بقایای قلعه‌ای از زمان قدیم است و برخی دیگر میگویند به وجود آمدن این اشکال را ناشی از فرسایش می‌دانند.

یک آبشاردر روستای وردیج بنام ابشار لت مال بچشم میخوردکه به معنای  مالیده شدن آب روی سنگ و سنگ‌هاست.همچنین رودخانه ی پر آبی بچشم میخوردکه در دو طرف آن نیزار‌های بلند و بهم فشرده مشاهده میشود. در بخش‌هایی از مسیر رودخانه حوضچه‌های کوچکی تشکیل شده که محل مناسبی برای آب تنی کوتاه مدت است.

 

 

 

نقشه گوگل