دریاچه سقالکسار

دریاچه سقالکسار

رویایی به اسم سقالکسار معروف به  تمیزترین دریاچه ایران

این دریاچه در استان گیلان و روستایی به همین اسم، از توابع دهستان لاکان قرار دارد. آدرس سقالکسار را باید در ۱۵ کیلومتری جنوبی شهر رشت بین بقعه آقاسید شریف تا جیرده پیدا کنیم. برای رفتن به این منطقه راهی جز استفاده از خودرو شخصی نیست، اما علاوه بر آن تورهای زیادی برنامه یک شبه به این دریاچه برگزار می‌کنند.

آب دریاچه از ریزش های جوی و چشمه ساران منطقه تامین میشود. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۶۴ متر، طول دریاچه در حدود ۶۰۰ متر و عرض آن ۵۰۰ متر است. واژه سقالکسار به معنای محل آب خوردن پرندگان است.

 

 

دریاچه سقالکسار
دریاچه سقالکسار

در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می آمدند و از چشمه ی موجود در آن آب می خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است. مساحت این دریاچه ۱۵ هکتار است.

 

پاکیزه گی این روستا یکی از ویژگی های مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیزه گی، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستاست مبنی بر اینکه در هنگام ورود، در هنگام ورود سه هزار تومان از گردشگران ورودی دریافت می کنند و یک کیسه زباله به آنها می دهند تا زباله های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند، در صورتی که کیسه های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود دو هزار تومان به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق موثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد.

جاذبه‌های نزدیک دریاچه سقالکسار
  • قلعه رودخان: حدود یک ساعت از سقالکسار تا قلعه رودخان فاصله است. قلعه‌ای که در دوره ساسانیان ساخته شده و در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی فومن قرار دارد. ارتفاع دیوارهای قلعه بسیار بلند است و به‌خاطر داشتن ۶۵ برج و بارو به عظیم‌ترین قلعه کشور معروف شده. برای رسیدن به این قلعه باید از هزار پله بالا برویم.
  •  دافسار: دافسار، یکی دیگر از مناطق نزدیک به سقالکسار است که می‌توانیم برای ماهیگیری به آن برویم. داف سار یعنی جایی که در آن پرنده سار زیاد است. البته یک روایت دیگر می‌گوید به دلیل رفت‌وآمد مردم روستاهای اطراف برای بردن آب از این روستا به اسم دبه‌سار معروف شده و کم‌کم به دافسار تغییر نام داده. دافسار هنوز به اندازه سقالکسار مشهور نشده و برای همین خلوت‌تر است و یکی از مناطق بکر شمال. فاصله سقالکسار تا این منطقه با ماشین ۳۰ دقیقه است.
  • ماسوله: بیشتر تورهایی که به سمت سقالکسار می‌روند، از ماسوله هم می‌گذرند. شهری پلکانی در دل جنگل و کوه که برای رفتن به آن باید خودمان را آماده پیداه‌روی در سربالایی‌های تند و تیز آن کنیم. یکی از زیبایی‌های ماسوله معماری آن است. در اینجا سقف یک خانه حیاط خانه دیگری‌ست.
دریاچه سقالکسار
دریاچه سقالکسار
 
 
دریاچه سقالکسار
اینجا به پاکیزه‌ترین دریاچه گیلان شهرت دارد؛ پس کثیفش نکنیم. رسم جالبی اینجا حاکم است. آشغال‌های‌مان را داخل کیسه زباله می‌ریزیم و موقع برگشت به ازای هر کیسه دو هزار تومان پس می‌گیریم. شنا و ماهیگیری در دریاچه ممنوع است، پس با گذاشتن مایو و چوب ماهیگیری بی‌جهت جایمان را تنگ نکنیم.

 

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: