گنجعلی‌خان از سرداران سلحشور دربار صفویه بوده است که در  سال ۱۰۰۵ قمری به فرمان شاه عباس صفوی حاکم کرمان شد.

گنجعلی خان  مردی لایق و حاکمی دلیر و مدیر بود. دوران حکومت وی در کرمان از روشن‌ترین دوران تاریخی این دیار است.

در این دوره کرمان از ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خوبی برخوردار شده بود و این وضعیت از لیاقت و کفایت حاکم گنجعلی‌خان سرچشمه می‌گرفت. مجموعه گنجعلی‌خان  که در دوران حکومت او احداث و امروزه از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شهر کرمان بشمار میرود. مجموعه گنجعلی‌خان از جاذبه‌های مهم گردشگری شهر کرمان است و شامل میدان، مسجد، حمام، بازار، سرا و سایر ابنیه دیگری میباشد. که در این قسمت به معرفی حمام گنجعلی خان میپردازیم:

یکی از زیباترین بناهای تاریخی مجموعه گنجعلی خان  حمام این مجموعه است، که بدلیل قدمت و نوع معماری و همچنین به تصویر کشیده شدن سنتهای اقشار مختلف کرمان کهن در لیست اولین حمام های مطرح ایران و همچنین قطبهای گردشگری جای گرفته است.

حمامی که در زمان حکومت صفویه و در دوران حکومت حاکم عدل گستر کرمان یعنی “گنجعلیخان” بنا و بعد از او توسط پسرش “علیمردان خان” تکمیل شد و به شکل امروزی درآمد.

حمام تاریخی که اکنون در میانه بازار گنجعلی خان کرمان قرار گرفته  است مملو از هنرهای مختلفی چون گچ بری، کاشی کاری، مجسمه سازی، نگار گری، مقرنس کاری، حجاری و سنگ کاری است  طوری که از حمام گنجعلی خان  به عنوان شاهکاری از معماری دوران صفوی یاد می کنند.

تصاویر ی از خسرو و شیرین،   بهرام گور، کاروان شتر، حیوانات درنده و شاهان در حال شکار از جمله تصاویر زیبایی است که برسر در این حمام نقش بسته‌اند.

 با عبور از زیر سردر و راهرویی غیرمستقیم، یک هشتی کوچک و درگاهی با نقاشی هایی از تصاویر پرندگان دریایی به رختکن حمام می‌رسیم. این بخش از فضاهای اصلی حمام گنجعلی‌خان است که با به کار گیری نظمی کامل و ترکیبی مناسب از سطوح کاشیکاری پرنقش و نگار رنگارنگ، سنگ‌های مرمر، سقف‌های کاربندی شده و حوضچه‌ای با فواره‌ای زیبا دارای فضایی دلنشین و خاص است.

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: